2 listopada, 2018

Spotkanie wokół książki „Pokonać mur”

Rozmowa z Małgorzata Czyńską o twórczości Mariny Abramović i pokaz filmu „Artystka obecna”

Kiedy: 6 listopada (wtorek), godz. 18.00

Bilet: wstęp wolny

O twórczości artystki uznawanej za prekursorkę performansu na świecie, o jej fenomenie, a także życiu osobistym, o którym pisze w swojej biografii, porozmawiamy z krytyczką sztuki Małgorzatą Czyńską. Spotkanie będzie wstępem do przygotowań wielkiej wystawy Do czysta, której otwarcie jest planowane na 8 marca 2019 roku.

O KSIĄŻCE:

„W 2010 roku zdarzyło się coś niezwykłego – ponad 750 tysięcy ludzi ustawiło się w kolejce do nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej, by wziąć udział w trwającym w sumie ponad 700 godzin performansie Mariny Abramović – usiąść naprzeciw niej i nawiązać z nią milczące porozumienie.

Córka partyzantów, bohaterów drugiej wojny światowej, dorastała w Jugosławii rządzonej przez Titę. Mimo że zdążyła zdobyć międzynarodowy rozgłos i wyjść za mąż, wciąż mieszkała z matką, która kontrolowała ją i stawiała surowe ograniczenia. Nic nie zdołało jednak poskromić jej nienasyconej ciekawości świata, pragnienia kontaktu z ludźmi ani specyficznego, bałkańskiego poczucia humoru, którymi przesycone są jej życie i sztuka.

Opowieść Mariny, poruszająca, pełna przygód i po prostu zabawna, to historia jej wyjątkowej kariery artystycznej związanej z poddawaniem ciała ekstremalnym próbom strachu, bólu, wyczerpania czy zagrożenia w dążeniu do emocjonalnej i duchowej przemiany, to także historia zgoła operowego romansu i dwunastoletniej współpracy artystki z performerem Ulayem – związku, którego dobiegł dramatycznego końca na Wielkim Murze.”

Wydawnictwo Rebis