4 marca, 2019

PRZEGLĄD FILMOWY towarzyszący wystawie „Do czysta / The Cleaner”

Zapraszamy na PRZEGLĄD FILMOWY towarzyszący wystawie Marina Abramović. Do czysta / The Cleaner!

Program

(o terminach poszczególnych pokazów będziemy informować na bieżąco w repertuarze kina: klik):

MARINA ABRAMOVIĆ: ARTYSTKA OBECNA (2012)
Marina Abramovic: The Artist Is Present

reż. Matthew Akers
Abramović jest bohaterką nagrodzonego przez publiczność Berlinale amerykańskiego dokumentu Matthew Akersa, pokazującego jej życie i twórczość przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji artystycznych, którą przeprowadziła podczas wielkiej retrospektywy swojej twórczości w nowojorskim Museum of Modern Art w 2010 roku. Przez trzy miesiące, na kilka godzin dziennie siadała bez ruchu na krześle w galeryjnej sali. Przysiadali się do niej zwiedzający. Opisywane przez nich później doświadczenie, okazało się trudną próbą ciała i emocji. W wyniku swoistej, pozbawionej słów psychoterapii pomiędzy artystką a widzami tworzyły się spontaniczne relacje – wiele osób, patrząc jej w oczy, płakało.

————————————–

BOB WILSON’S LIFE & DEATH OF MARINA ABRAMOVIĆ (2012)
reż. Giada Colagrande

Filmowy dokument o tworzeniu eksperymentalnej opery opartej na biografii Mariny Abramović. Artystka zaprosiła do współpracy wybitne osobowości świata sztuki – reżysera teatralnego Roberta Wilsona, aktora Willema Dafoe oraz muzyka Antony’ego Hegarty’ego. Materiały z prób i wywiady z twórcami przybliżają nam kulisy powstania tego niezwykłego projektu.

—————————–

OJCIEC (2016)
Padre

reż. Giada Colagrande

Marina Abramović w fabularnym debiucie włoskiej dokumentalistki Giady Colagrande. Reżyserka filmu występuje w roli głównej, a partneruje jej – prywatnie mąż – wybitny aktor Willem Dafoe.

Giulia opłakuje śmierć ojca, znanego kompozytora. Zmarły nawiązuje kontakt z zaświatów z przygnębioną córką. Doświadczenie to prowadzi bohaterkę do odkrycia duchowego wymiaru rzeczywistości.

——————————-

PRZEWOŹNIK (2016)
Le passeur des Lieux / The Ferryman

reż. Gilles Delmas

Marina Abramović jako narratorka i autorka scenografii w filmowym eksperymencie łączącym fabułę i dokument muzyczny. Poetycka podróż do pierwotnych źródeł kultury i sztuki. Podążając za rytualnym tańcem postaci, odkrywamy związki człowieka z naturą i zbliżamy się do granic widzialnego świata. Za choreografię odpowiedzialny jest performer Damien Jalet, natomiast muzykę skomponował Ryuichi Sakamoto.

———————————-

DLACZEGO JESTEŚMY KREATYWNI? (2018)
Why Are We Creative: The Centipede’s Dilemma

reż. Hermann Vaske

30 lat. 50 rozmów. Jedno pytanie. Podczas tej niezwykłej filmowej podróży spotkamy się z największymi postaciami współczesnej kultury i sztuki. To oni i one mają dziś największy wpływ na to, co oglądamy, czego słuchamy, w co się ubieramy i jak myślimy. Wszyscy odpowiedzą na jedno przewrotne i intrygujące pytanie: dlaczego jesteście kreatywni? Poznamy odpowiedzi inspirujące, niektóre być może szokujące, ale też takie, które potrafią odmienić życie. Połączone stworzą fascynujący portret kilku pokoleń najbardziej wpływowych ludzi świata, zawarty w jednym z najbardziej oryginalnych filmów ostatnich lat. Na ekranie zobaczymy m. in. Marinę Abramović, Davida Lyncha, Björk, Wima Wendersa, Yoko Ono, Angelinę Jolie, Davida Bowie, Quentina Tarantino, Bono, Nicka Cave’a, Stephena Hawkinga, Dalajlamę, Johna Cleese’a, Jimmy’ego Page’a, Vivienne Westwood czy Umberto Eco.

————————————-

BLURRED LINES: INSIDE THE ART WORLD (2017)
reż. Barry Avrich

Sylwetki najważniejszych współczesnych artystów, instytucji, właścicieli galerii i kolekcjonerów, którzy tworzą dzisiejszy rynek sztuki, wpływając na jego ekonomiczny, społeczny i kulturowy rozwój.